niedziela, 25 grudnia 2016

Ancient Romans - CLIL resources #1Definicja CLIL (dla opornych lub tych z demencją) obejmuje C(ontent) and L(anguage) I(ntegrated) L(earning), czyli nauczanie jednocześnie treści (konkretów, dziedzin nauki, przedmiotów specjalistycznych - co kto woli) i języka (który w tym przypadku rozwija się "przy okazji", stanowiąc narzędzie do poznawania rzeczonego 'konkretu'). Gdy pracowałam w Polsce, była to moja ulubiona... no właśnie.... ulubione co? Dziedzina? Technika? Metoda? Chyba po prostu filozofia pracy, ponieważ sama nie lubię robić czegoś "bo tak" i uczyć się nowych rzeczy bez konkretnego, praktycznego powodu. CLIL nadaje świetny kontekst, motywację i powód, dla którego warto zgłębiać język, więc polecam to podejście gorąco wszystkim, którym czasoprzestrzennoprogramowe uwarunkowania na to pozwalają.

W tej serii wpisów wrzucam subiektywną listę fajnych materiałów dotyczących starożytnego Rzymu. Standardowo same wpisy są linkami, więc sprawdzajcie myszką, klikajcie, ściągajcie, kopiujcie i w ogóle... ku chwale nauki!

Część 1 - materiały video.1. Niemalże jak cykl "Seks w Wielkim Mieście", tutaj mamy 10latka w Rzymie (uważne przeszukanie YouTuba naprowadzi Was na losy tego samego 10latka w innych epokach historycznych)

2. Cała lekcja ze strony TED-Ed dotycząca życia nastolatka w starożytnym Rzymie. W składzie: videoclip, MCQ test i linki w ramach follow-up.

3. Ten sam autor, co w linku #2, tym razem o czterech siostrach, bogatych mieszkankach starożytnego Rzymu i ich życiu. Skład j.w. - videoclip, MCQ test, linki w ramach follow up i dodatkowo guided discussion resource.

4. Horrible Histories - czyli hit-pewniak. Tu link do całej serii krótkich klipów dot. starożytnych Rzymian (Rotten Romans :D)

5. Kolejny hit i pewniak, czyli BBC Bitesize: 48 krótkich filmów o starożytnych Rzymianach. Oczywiście znakomita część z nich traktuje o okupacji Wysp Brytyjskich, ALE są też typowo ogólne, typu jak wyglądało życie żołnierza rzymskiego, wycieczka po rzymskiej willi, nawyki higieniczne Rzymian etc. Standardowo jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie również inne pomoce dostosowane do poszczególnych klipów, część z nich podlinkuję poniżej :)

6. Crash Course on The Roman Empire, troszkę w stylu polskiego jedynego fajnego cyklu historycznego "Historia Bez Cenzury", dla starszych (gimnazjalnych/ ponadgimnazjalnych) uczniów. 

7. Koloseum - film z serii Fun Facts. 

8. The Origins of the Roman Empire.

9. Seria Photo Travels by Little Fox (tak w ogóle cały kanał to kopalnia skarbów na zajęcia EFL). Kilka odcinków dotyczy starożytnego Rzymu

- Ancient Rome

- A Roman Bathhouse

- At the Roman Forum

- Through the City

- Getting Closer to the Race

- The Chariot Race

10. Legenda o Romulusie i Remusie (tak, na pewno o tych, a nie innych dwóch... i ci dwaj NIE ukradli księżyca i nic nie rozwalili, a pobudowali!), na YT występuje w kilku wersjach, wersje się różnią animacją, językiem (poziomem trudności i złożoności etc.), więc radzę przejrzeć przed pokazaniem uczniom.

Wersja 1

Wersja 2

Wersja 3 - projekt przygotowany w ramach zajęć z historii

Wersja 4 - narratorem jest 10-letnia dziewczynka

Wersja 5 - projekt LEGO, b. mało tekstu (b. prosty), tylko napisy, bez dialogów.

Wersja 6 - wersja Minecraftowa :)

Wersja 7 - trochę w stylu Hanki Mostowiak w pudłach :P :P :P

Wersja 8

Wersja 9 - w stylu "Andrzej Rysuje" :)

Wersja 10 - wersja Rudyarda Kiplinga, dodatkowo tutaj są materiały, opracowane przez pewną homeschoolującą mamę z USA :)

11. Gratisowo podrzucam Wam całą playlistę YT różnych materiałów nt. starożytnego Rzymu dla dzieciaków :) :) :)

Have fun, następnym razem podsunę Wam kilka innych pomysłów na rzymskie lekcje!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz