Przejdź do głównej zawartości

Ancient Romans - CLIL resources #1



Definicja CLIL (dla opornych lub tych z demencją) obejmuje C(ontent) and L(anguage) I(ntegrated) L(earning), czyli nauczanie jednocześnie treści (konkretów, dziedzin nauki, przedmiotów specjalistycznych - co kto woli) i języka (który w tym przypadku rozwija się "przy okazji", stanowiąc narzędzie do poznawania rzeczonego 'konkretu'). Gdy pracowałam w Polsce, była to moja ulubiona... no właśnie.... ulubione co? Dziedzina? Technika? Metoda? Chyba po prostu filozofia pracy, ponieważ sama nie lubię robić czegoś "bo tak" i uczyć się nowych rzeczy bez konkretnego, praktycznego powodu. CLIL nadaje świetny kontekst, motywację i powód, dla którego warto zgłębiać język, więc polecam to podejście gorąco wszystkim, którym czasoprzestrzennoprogramowe uwarunkowania na to pozwalają.

W tej serii wpisów wrzucam subiektywną listę fajnych materiałów dotyczących starożytnego Rzymu. Standardowo same wpisy są linkami, więc sprawdzajcie myszką, klikajcie, ściągajcie, kopiujcie i w ogóle... ku chwale nauki!

Część 1 - materiały video.



1. Niemalże jak cykl "Seks w Wielkim Mieście", tutaj mamy 10latka w Rzymie (uważne przeszukanie YouTuba naprowadzi Was na losy tego samego 10latka w innych epokach historycznych)

2. Cała lekcja ze strony TED-Ed dotycząca życia nastolatka w starożytnym Rzymie. W składzie: videoclip, MCQ test i linki w ramach follow-up.

3. Ten sam autor, co w linku #2, tym razem o czterech siostrach, bogatych mieszkankach starożytnego Rzymu i ich życiu. Skład j.w. - videoclip, MCQ test, linki w ramach follow up i dodatkowo guided discussion resource.

4. Horrible Histories - czyli hit-pewniak. Tu link do całej serii krótkich klipów dot. starożytnych Rzymian (Rotten Romans :D)

5. Kolejny hit i pewniak, czyli BBC Bitesize: 48 krótkich filmów o starożytnych Rzymianach. Oczywiście znakomita część z nich traktuje o okupacji Wysp Brytyjskich, ALE są też typowo ogólne, typu jak wyglądało życie żołnierza rzymskiego, wycieczka po rzymskiej willi, nawyki higieniczne Rzymian etc. Standardowo jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie również inne pomoce dostosowane do poszczególnych klipów, część z nich podlinkuję poniżej :)

6. Crash Course on The Roman Empire, troszkę w stylu polskiego jedynego fajnego cyklu historycznego "Historia Bez Cenzury", dla starszych (gimnazjalnych/ ponadgimnazjalnych) uczniów. 

7. Koloseum - film z serii Fun Facts. 

8. The Origins of the Roman Empire.

9. Seria Photo Travels by Little Fox (tak w ogóle cały kanał to kopalnia skarbów na zajęcia EFL). Kilka odcinków dotyczy starożytnego Rzymu

- Ancient Rome

- A Roman Bathhouse

- At the Roman Forum

- Through the City

- Getting Closer to the Race

- The Chariot Race

10. Legenda o Romulusie i Remusie (tak, na pewno o tych, a nie innych dwóch... i ci dwaj NIE ukradli księżyca i nic nie rozwalili, a pobudowali!), na YT występuje w kilku wersjach, wersje się różnią animacją, językiem (poziomem trudności i złożoności etc.), więc radzę przejrzeć przed pokazaniem uczniom.

Wersja 1

Wersja 2

Wersja 3 - projekt przygotowany w ramach zajęć z historii

Wersja 4 - narratorem jest 10-letnia dziewczynka

Wersja 5 - projekt LEGO, b. mało tekstu (b. prosty), tylko napisy, bez dialogów.

Wersja 6 - wersja Minecraftowa :)

Wersja 7 - trochę w stylu Hanki Mostowiak w pudłach :P :P :P

Wersja 8

Wersja 9 - w stylu "Andrzej Rysuje" :)

Wersja 10 - wersja Rudyarda Kiplinga, dodatkowo tutaj są materiały, opracowane przez pewną homeschoolującą mamę z USA :)

11. Gratisowo podrzucam Wam całą playlistę YT różnych materiałów nt. starożytnego Rzymu dla dzieciaków :) :) :)

Have fun, następnym razem podsunę Wam kilka innych pomysłów na rzymskie lekcje!




































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EHCP - najpowszechniejsze pytania dotyczące początków.

UWAGA #1: Jeśli otworzywszy ten post nie masz pojęcia, co to w ogóle jest EHCP , przewiń tę stronę do dołu. U dołu, pod postem, znajdziesz definicję EHCP oraz listę moich wcześniejszych postów na ten temat (to może być niezłe rozwiązanie na początek, żeby się w ogóle zorientować, o czym mowa. Później wróć do listy pytań poniżej.  UWAGA #2: W poniższym poście odnoszę się wyłącznie do systemu edukacyjnego Anglii i Walii (zgodnie z moimi uprawnieniami zawodowymi oraz zakresem terytorialnym obowiązywania dokumentu SEND Code of Practice). Jeśli mieszkasz w Szkocji lub Irlandii Północnej i poszukujesz informacji o tamtejszych systemach edukacji, tu nie znajdziesz takich informacji (bo ja się na tym zwyczajnie nie znam, sorry). Jak już widzisz z grafiki, w tym poście uzyskasz odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących początków/ pierwszych kroków z EHCP. Gotowa/ gotów? To lecimy po kolei... 1. Skąd wziąć EHCP? Proces starań o EHCP uruchomić mogą: - szkoła (tu warto rozma...

EHCP

To jest trochę 'post na zamówienie', ponieważ dostaję regularnie sporo pytań dotyczących uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami (SEND) i tego, jak ten problem rozwiązywany jest w brytyjskich szkołach. Pytania te docierają zarówno od nauczycieli z Polski, jak i od rodziców - ekspatów mieszkających w UK, ale stawiających pierwsze kroki w tutejszym systemie. Im zatem dedykuję ten post i postaram się, żeby miał jakąś sensowną strukturę. 1. Co zgodnie z ustawodawstwem brytyjskim oznacza termin "SEND"? SEND to szczególne potrzeby edukacyjne i niepełnosprawności. W terminie tym zawiera się wszystko, co wpływa lub może wpływać na: - zachowanie ucznia, lub jego zdolność socjalizacji, np. jeśli ma on trudności w nawiązywaniu relacji z innymi dziećmi - umiejętność czytania i pisania, np. jeśli stwierdzono u niego dysleksję - zdolność rozumienia (możliwości poznawcze), np. jeśli u dziecka stwierdzono niepełnosprawność intelektua...

Czym jest dobry EHCP?

  W świecie rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi utarło się podejście do EHCP jak do świętego Graala SEND - jeśli go masz, to trafiła Ci się najlepsza karta, najbardziej wartościowy pokemon w kolekcji, no, po prostu złapałeś Pana Boga za pięty... a stąd już tylko kraina wiecznej szczęśliwości i takie tam... Jeśli też tak myślisz, to ten post jest właśnie dla Ciebie. *** Na początek informacje wprowadzające dla początkujących. EHCP to Education, Health and Care Plan, czyli takie angielsko-walijskie combo orzeczenia o kształceniu specjalnym i IPETu (indywidualnego planu edukacyjno-terapeutycznego). Jest to jedyny wiążący prawnie dokument w całym systemie edukacyjnym Anglii i Walii - i zobowiązuje każdego, kto jest w nim wymieniony, do robienia tego, co zostało w nim opisane. O EHCP pisałam dość dużo na blogu, oto lista dotychczasowych postów: - Podstawowe informacje o EHCP i jak złożyć wniosek o diagnostykę potrzeb dla celów EHCP: https://mrskalisz.blogspot.com/201...